سوالات متداول ایمپلنت

– وقتی ما دندان هایمان را از دست می دهیم چه اتفاقی می افتد؟

در استخوان فک تحلیل استخوانی رخ می دهد که می تواند به از دست دادن تمام دندان ها و تمام مشکلات ناشی از آن ختم شود:

  • از دست دادن استخوان فک
  • تکان خوردن دندان های مجاور
  • مشکل در جویدن
  • مشکلات گوارشی
  • مشکلات زیبایی
  • و در پی همه اینها مشکلات روحی و افسردگی

 

– وقتی یک یا چند دندان از بین می رود، راه حل چیست؟

برای حل این مشکل چندین راه حل وجود دارد:

  • دندان مصنوعی
  • بریج یا پل
  • ایمپلنت دندانی

– کدام گزینه بهترین راه حل برای بی دندانی است؟

بدون شک بهترین انتخاب در بسیاری از موارد ایمپلنت های دندانی است.

 

– ایمپلنت دندانی چیست؟

ریشه ای مصنوعی از جنس تیتانیوم که جایگزین ریشه طبیعی دندان می شود. دندان جدید بر روی ایمپلنت قرار می گیرد و این ریشه مصنوعی سبب زیبایی و کارایی و دوام می شود.

 

– چرا ایمپلنت دندانی بهتر از پل (bridge) می باشد؟

برای استفاده از پل باید دندان های سالم مجاور ناحیه بی دندان را تراش داد و از آن ها به عنوان پایه برای پل مورد نظر استفاده کرد.این عمل فقط باعث زیبایی می شود اما کارایی مطلوبی ندارد و نمی تواند از تحلیل استخوانی جلوگیری کند.این راه حل بهترین راه کار تا قبل از ظهور ایمپلنت های دندانی بود.

 

– چه ماده ای برای ساخت ایمپلنت استفاده می شود؟

تقریبا همه ایمپلنت های موجود در بازار با تیتانیوم تولید می شوند. در موزوگرائو ما ایمپلنت ها را با تیتانیوم گرید ۴ میسازیم، زیرا تیتانیوم گرید ۴ بهترین رابط بین نیرو های جویدنی و فشارها برقرار می کند.

 

– چرا ایمپلنت دندانی با تیتانیوم تولید می شود؟

تیتانیوم فلزی سازگار با بافت های زنده بدن انسان می باشد و ماده ای پایدار است که قابلیت ادقام شدن با استخوان را دارد.

 

– آیا می توان بلافاصله بعد از کشیدن دندان ایمپلنت گذاشت؟

می توان بعد از کشیدن دندان بلافاصله ایمپلنت گذاشت اما در کل این موضوع بستگی به وضعیت سلامت جسمی شخص و تصمیم دندانپزشک متخصص دارد.

 

– آیا در صورت وجود بیماری می توان از ایمپلنت استفاده کرد؟

در بیماری هایی مثل دیابت و پوکی استخوان مانعی ندارد البته در صورتی که شخص تحت کنترل و زیر نظر پزشک باشد و در این مورد از پزشک معالجش نیز مشورت گرفته باشد.

 

– آیا می توان در زمان بارداری از ایمپلنت استفاده نمود؟

توصیه می شود در زمان بارداری تا به دنیا آمدن نوزاد از کاشت ایمپلنت خودداری کنید.اما این مسئله به طول دوره کاشت دندان و ماه بارداری نیز بستگی دارد.به هر حال این تصمیم بر عهده پزشک معالج شماست.

 

 

– بعد از کاشت ایمپلنت چه باید کرد؟

بعد از کاشت ایمپلنت باید از عفونت و مسائلی که باعث لطمه به درمان می شود مانند سیگار کشیدن جلوگیری کرد.بهداشت درست و سلامتی دهان و دندان از بروز عفونت جلوگیری می کند.تنباکوی موجود در سیگار باعث کاهش قطر رگ های خونی می شود.کم شدن جریان خون در فرایند همجوشی استخوانی بین ایمپلنت استخوان فک اثر منفی می گذارد، که این نکته احتمال از دست دادن ایمپلنت را افزایش می دهد.

همچنین فشار بیش از حد بر ایمپلنت تازه کاشته شده می تواند آن را جا بجا کند و این امر می تواند باعث اخلال در فرایند پیوند میان استخوان و ایمپلنت گردد.علاوه بر این شخص باید به رژیم غذایی که توسط متخصص توصیه شده توجه مضاعف داشته باشد.

 

– آیا این درمان دردناک است؟

نه، این عمل می تواند با بی حسی موضعی صورت پذیرد.همچنین از آرام بخش و بیهوشی کامل نیز می توان استفاده کرد.هنگامی که اثر داروی بیهوشی شروع به از بین رفتن کند، ممکن است شخص کمی احساس سردرد، تورم، و یا خون مردگی کند که این امر با استفاده از قرص های ضد درد رفع می شود.

 

– استفاده از ایمپلنت های دندانی چه مزایایی دارد؟

ایمپلنت های دندانی جلوه و کارایی مشابه به دندان طبیعی را دارند و نیز راحتی و اعتماد به نفس را به ارمغان می آورند.
باعث حفظ اسکلت صورت می شوند.نبودن دندان باعث افزایش سرعت تحلیل استخوان می شود و ایمپلنت از این امر جلوگیری می کند.
برای کاشت ایمپلنت نیازی به آسیب رساندن به دندان های مجاور نیست.

– آیا دیگران متوجه می شوند که من ایمپلنت دارم؟

خیر، در حقیقت تشخیص بین ایمپلنت و دندان طبیعی غیر ممکن است.

 

– آیا ایمپلنت توسط دستگاه فلزیاب قابل تشخیص است؟

خیر، قابل تشخیص نیست.

 

– من به فلزات حساسیت دارم.آیا ممکن است که بدن من ایمپلنت دندانی را پس بزند؟

تیتانیوم به کار رفته در ساخت این ایمپلنت ها، فلزی است که بافت زنده آن را بعنوان جسم نا شناس شناسایی نمی کند در نتیجه هیچ سم و واکنشی نسبت به آن تولید نمی شود،پس به وجود آمدن حساسیت غیر ممکن است.

 

– جراحی کاشت دندان را چه کسی می تواند انجام دهد؟

البته این امر به کشوری که شما در آن زندگی می کنید بستگی دارد.این عمل می تواند توسط دندانپزشک و جراح فک و صورت انجام پذیرد.اینها افرادی هستند که دانش کافی از آناتومی فک و داروشناسی برای کاشت دندان را دارند.

 

– آیا درمان کاشت دندان گران است؟

این موضوع بستگی به عوامل زیر دارد:

تعداد ایمپلنت های مورد نیاز
پیچیدگی عمل جراحی و نوع درمان
تعداد جراحی های ثانویه مورد نیاز
گران به نظر رسیدن این درمان به دلیل وسایل و مواد مصرفی مورد نیاز و هزینه های پزشک حاذق و باتجربه است.

انجام این درمان در بسیاری از موارد زندگی افراد را بهبود بخشیده و به فرد احساس راحتی و طبیعی بودن می هد.

 

– چه چیزهایی را باید از دندانپزشکم بپرسم؟

علاوه بر اینکه شما باید از هزینه های کامل درمانتان آگاهی داشته باشید، بسیار مهم است که بدانید از چه برند ایمپلنتی برایتان استفاده می شود و اینکه ایمپلنت شما با بسیاری از محصولات موجود در بازار سازگار هست یا نه؟این امر برای مواقعی که در خارج از کشور به مشکل برمی خورید حیاطی است.دندانپزشک شما این اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد.

 

– آیا دندان جدید من سفیدتر خواهد بود؟

برای روکش دندان جدید رنگ های مختلفی وجود دارد که دندانپزشک پس از قرار دادن ایمپلنت براساس رنگ طبیعی دندان های شما رنگ مشابهی را انتخاب می کندکه بعد از قرار دادن روکش، تشخیص دادن ایمپلنت و دندان طبیعی را غیر ممکن می سازد.

 

– آیا محدودیت سنی برای کاشت ایمپلنت وجود دارد؟

حداقل سن برای کاشت ایمپلنت زمانی است روند رشد به پایان رسیده باشد و حداکثر سنی برای کاشت دندان وجود ندارد.این امر بستگی به سلامت جسمی شما، کیفیت و مقاومت استخوان و داروهایی که شما مصرف می کنید دارد.تصمیم گیرنده نهایی در این امر پزشک شما می باشد.

 

– طول عمر ایمپلنت کاشته شده چه مدت خواهد بود؟

ایمپلنت های دندانی مانند دندان طبیعی تاریخ انقضا ندارند. نگهداری درست از آنها همانگونه که پزشک شما خواهد گفت می تواند آن را همیشگی کند.

 

– اگر ایمپلنت دندانی از دست برود چه اتفاقی می افتد؟

گرچه این امر شایع نیست اما امکان آن وجود دارد.اگر دندان طبیعی می تواند از بین برود، پس ایمپلنت دندانی نیز امکان از بین رفتن را دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی ایمپلنت های موزو گرائو (MG)، از هر صد ایمپلنت کاشته شده، تنها کمتر از دو ایمپلنت توسط بدن انسان پس زده می شود.که دلیل آن نیز به روشنی مشخص نیست.این امر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که شخص در بیشتر موارد می تواند پس از سپری شدن زمان معین ایمپلنت جدیدی دریافت کند، که این تصمیم برعهده دندانپزشک متخصص خواهد بود.

 

– آیا ایمپلنت دندانی می تواند بشکند؟

به دلیل فشار وارده بر روی ایمپلنت در هنگام جویدن، بیشتر احتمال شکسته شدن پرتز روی دندان کاشته شده وجود دارد.اگر این اتفاق بیفتد روکش تاج دندان(پرتز) را با پرتز جدید می توان عوض کرد.شکسته شدن ایمپلنت دندانی خیلی غیر معمول است اما می تواند اتفاق بیفتد.در این مواقع ایمپلنت خارج شده و بعداز عمل ترمیمی استخوان فک، ایمپلنت جدیدی جایگزین ایمپلنت از دست رفته می شود.

 

– از کجا می توانم بفهمم چه نوع ایمپلنت دندانی دارم؟

موزو گرائو سیستم ایمپلنت کارت خاصی را بنیان نهاده است که کنترل کیفیت ایمپلنت های ما را تضمن می کند.این امر باعث تسلی خاطر بیماران می شود.این کارت توسط متخصص ایمپلنت شما بعد از درمان به شما تقدیم خواهد شد.

شما می تواند تمام مراحلی را که ایمپلنت شما طی کرده است مشاهده کنید:

مبدا تیتانیوم بکار رفته در ایمپلنت
داده های تکنیکی
تاریخ تولید
نام و عکس شخصی که ایمپلنت شما را ساخته است
تاریخ تاییدیه محصول
نام و عکس شخصی که محصول را تایید کرده است
و مشخصات کاملی از ابزاری که برای انجام هرگونه عملیات نیاز خواهد بود.
اگر در هر جایی از دنیا مشکلی داشته باشید پزشک شما می تواند به اطلاعات ایمپلنت شما از طریق وبسایت www.mozo-grau.com دسترسی پیدا کند.